Dyrygent

Małgorzata Langer-Król
Dyrygent Chóru DOMINANTA
Uniwersytetu Ekonomicznego w Krakowie

Ukończyła z wyróżnieniem PSM II st. w Stalowej Woli w klasie skrzypiec u mgr Krzysztofa Swobody oraz (także z wyróżnieniem) Liceum Ogólnokształcące w klasie matematyczno-fizycznej w Nisku. Swoją edukację muzyczną kontynuowała w Akademii Muzycznej w Krakowie na Wydziale Twórczości, Interpretacji i Edukacji Muzycznej, gdzie z wyróżnieniem ukończyła dwie specjalności: edukacji muzycznej oraz dyrygentury chóralnej w klasie prof. Adama Korzeniowskiego. Była stypendystką Małopolskiej Fundacji Stypendialnej Sapere Auso za szczególne osiągnięcia artystyczne. Jest współzałożycielem OCTAVA ensemble, z którym zdobyła szereg nagród na konkursach chóralnych i stale koncertuje w Polsce i za granicą. Od 2009 roku jest członkiem Collegium Zieleński pod dyrekcją Stanisława Gałońskiego występując jako solistka i chórzystka. Stale współpracuje z Capellą Cracoviensis.

W latach 2005-2009  pracowała z Chórem Mieszanym EDUCATUS Uniwersytetu Pedagogicznego w Krakowie jako II dyrygent i korepetytor. Równocześnie do października 2009 roku prowadziła Smyczkową Orkiestrę Kameralną Uniwersytetu Pedagogicznego występując w roli dyrygenta lub koncertmistrza.

Od października 2008 roku pracuje z Chórem Uniwersytetu Ekonomicznego DOMINANTA jako dyrygent i kierownik artystyczny. Z zespołem tym zorganizowała wiele cieszących się popularnością koncertów i stale zdobywa nagrody na konkursach chóralnych, m.in. Złoty Dyplom podczas International Festival of Advent and Christmas Music with Petr Eben’s Prize w Pradze, Srebrny Dyplom podczas International Choral Competition City of Rimini, Srebrny i Złoty Dyplom podczas Kaunas Cantat 2011 na Litwie, II miejsce podczas IV th. Antalya International Choir Festival w Turcji w 2012 roku, Złoty Dyplom i Srebrną Katedralę za wykonanie współczesnego utworu podczas Cro Patria 2013 w Splicie (Chorwacja), Grand Prix na Festiwalu Chórów Dziecięcych i Młodych „Rainbow” w Sankt Petersburgu (Rosja).
Dwukrotnie otrzymała nagrodę dla najlepszego dyrygenta podczas XX i XXI Ogólnopolskiego Konkursu Kolęd i Pastorałek w Myślenicach oraz nagrodę dla najlepszego młodego dyrygenta podczas III Międzynarodowego Festiwalu Chóralnego Cracovia Cantans.

Jako dyrygent, śpiewaczka, skrzypek ma na swoim koncie tysiące koncertów w kraju i za granicą.

Nagrała wiele płyt m.in. z wytwórnią DUX oraz Amadeus Records z Collegium Zieleński (całość Opera Omnia Mikołaja Zieleńskiego; płyty otrzymały Fryderyka w 2010 i 2012 roku oraz prestiżową nagrodę L’ORPHÉE D’OR de l’Académie du Disque Lyrique), z OCTAVA ensemble (pierwsza płyta otrzymała nominację do Fryderyka 2010), dla Polskiego Towarzystwa Bachowskiego, z Chórem DOMINANTA Uniwersytetu Ekonomicznego oraz z Chórem EDUCATUS Uniwersytetu Pedagogicznego w Krakowie.